Jak zaprojektować małą łazienkę z wnęką prysznicową?

W ostatnich latach w urządzaniu wnętrz nastąpiło swego rodzaju przebiegunowanie. Jeszcze 20 czy 30 lat temu ilość materiałów i form stylistycznych była mocno ograniczona i zredukowana do kilku podstawowych wzorów, natomiast przestrzenie były nieco większe i trudno było je zapełnić. Dziś sklepy ociekają mnóstwem aranżacji do wyboru, ale współczesne łazienki (zwłaszcza w mieszkaniach) nie posiadają wystarczająco dużych rozmiarów, aby móc to wykorzystać. Czy zatem w takiej łazience da się zaprojektować wnękę prysznicową?

Przede wszystkim przestrzeń 

Wkomponowanie do małej łazienki wnęki prysznicowej wymaga umiejętności wykorzystania każdego wolnego metra kwadratowego. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę kształt pomieszczenia. Jeżeli jest to klasyczny kwadrat, to umieszczenie wnęki będzie wymagało postawienia ścianki lub ścianek. W przypadku stworzenia wnęki na całej szerokości kwadratowej łazienki istnieje ryzyko, że przestrzeń wewnątrz prysznica będzie zbyt długa i zbyt wąska, a przecież chodzi tu nie tylko o styl, ale również komfort. Jeżeli łazienka posiada kształt prostokąta to można pokusić się o stworzenie wnęki prysznicowej opartej na równoległych, bliższych ścianach. W tym przypadku nie traci się przestrzeni w środku.

Kwestie techniczne i stylistyczne

Jeżeli zostanie już wybrane miejsce to przede wszystkim należy sprawdzić czy w tym miejscu może znajdować się odpływ. Bez względu czy jest to łazienka w stylu nowojorskim, eklektycznym, industrialnym, skandynawskim czy klasycznym to zawsze lepiej prezentuje się prysznic bez brodzika. W tej sytuacji należy zadbać o odpowiedni spadek do odpływu, aby woda nie wydostawała się poza szkło. Trzeba również sprawdzić czy strop jest odpowiednio gruby, aby móc zrobić taki spadek i do tego umieścić w nim całe oprzyrządowanie. W przypadku małych łazienek istotnym elementem jest wybór mechanizmu otwierania kabiny – tutaj zaleca się, aby były to drzwi przesuwne, ponieważ te otwierane mogą uderzać o gęsto rozstawione w małej łazience elementy wyposażenia. Jeżeli ktoś decyduje się na budowę ścianek to może pociągnąć je do samego sufitu lub zostawić niedużą przestrzeń – w przypadku dużych łazienek lepiej sprawdzi się zabudowanie do końca, przynajmniej stylistycznie. Jeżeli chodzi o mniejszą przestrzeń to dobrze jest zostawić niedużą przestrzeń między krawędzią ścianki a sufitem – pozwoli to uniknąć strat światła i nie zmniejszy optycznie i tak małej już łazienki. 

Projektując wnękę do łazienki dobrze jest wybrać szklane drzwi – wyglądają one elegancko i estetycznie. Ponadto paradoksalnie istnieje w nich mniejsze ryzyko stłuczenia niż w przypadku tanich i plastikowych, które pękają i odkształcają się pod wpływem wilgoci i temperatury. Można również wybrać wodoodporne zasłony na szynie zamiast drzwi. Będzie to spełniało swoją funkcję, natomiast nie będzie tak efektowne wizualnie jak szkło. Obecnie na rynku można dostać szkło, które zmienia swój kolor pod wpływem temperatury lub robi się matowe pod wpływem odpowiednich ustawień – daje to poczucie prywatności kiedy w łazience przebywa jeszcze jedna osoba. Należy pamiętać, żeby drzwi miały odpowiednią grubość szkła i posiadały odpowiednio miękkie ograniczniki na rantach, które chronią przed uderzeniem i zbiciem się szkła wskutek zbyt silnego przesunięcia. 

Czy można urządzić wnętrze wnęki?

Decydując się na stworzenie w łazience wnęki prysznicowej zyskuje się dużo większą przestrzeń niż w przypadku tradycyjnych kabin prysznicowych. Można zatem wykorzystać ją poprzez stworzenie półek na kosmetyki, wieszaki lustro lub siedzisko. Niektórzy montują sobie nawet nagłośnienie bluetooth. Można również dodać oświetlenie LED, które najczęściej zakłada się na suficie. Aby w łazience nie pojawiła się wilgoć i odbarwienia dobrze jest ułożyć płytki na całej powierzchni ścian wewnątrz prysznica. Bardzo często płytki łazienkowe układa się w 3/4, co jest dość ryzykowne ponieważ reszta gołej ściany może chłonąć wilgoć. Należy również pamiętać o fugach odpornych na przemiękanie i wsiąkanie wody. 

Urządzenie łazienki z wnęką prysznicową nie jest trudnym wyzwaniem. Trzeba tylko pamiętać o kilku ważnych elementach, które będą gwarantować bezpieczeństwo, ergonomię i funkcjonalność. Wtedy wnętrze będzie cieszyć oko i sprawiać, że korzystanie z niego będzie przyjemne i komfortowe. 

Share

Zobacz inne

Leave a Comment